sezon

mam pompę ciepła nibe f1245 od 3-4 miesięcy. tesciu ma nibe 1150 ( to ta z modulowaną mocą od 4,5 do 16kW)
moja pompa przy 200m2 ogrzewanych średnio na samo ogrzewanie, bez cwu chodzi ok 12 h dziennie
ilość załączen mam ok 1200 i ilość godzin pracy ok 1000. z tego co wyczytałem na różnych forach, większość osób posiadających mój model i średnio ocieplony dom (nie pasywny) ma tak, że pompa pracuje ok godziny o godzine odpoczywa.

u teścia sytuacja wygląda następująco – 10200 godzin pracy przy 2000 załączeń sprężarki. o co chodzi? teraz jest jego 3 sezon grzewczy, dom większy bo ponad 300m2 instalacja robiona przez super firmę mir z wrocławia u niego i u mnie,

temperatury na wejsciu/ wyjsciu mamy podobne, oni mają 4 krzywą grzania ja 3 temp zasilane bardzo zbliżone, temperatury w domu też. u nas 3 osoby i u nich tez. więc o co kaman, że jego pompa pracuje statystycznie 5h non stop? czy chodzi o tą modulację? zuzycia prądu teśc nie liczy, 3 sezon ciągnie na taryfie budowlanej więc specjalnie nie przykłada wagi do rachunków, które to wynoszą ok 450zł za cały dom w taryfie budowlanej cały rok podobnie.Z jednej strony modulacja jest fajna, a drugiej niepotrzebna.
Nie wiem co kierowało przy zakupie Twoim tatusiem, bo jeśli ma instalację grzejnikową i chce prąd całodobowy to jak najbardziej ma sens i wtedy będą oszczędności.
Ale jeśli ma podłogówkę i będzie chciał próbować wykorzystać tańszy prąd poza szczytem, to wówczas zupełnie niepotrzebnie wywalił „siano”.tescie się po prostu zupełnie nie znali, a musieli mieć „najlepsze” i to troche tego wina, oni za samą pompę dali wtedy tyle pieniędzy, ile ja za pompę z odwiertami teraz poza tym chodzi chyba też o to, że mają duży dom średnio ocieplony 15cm wełna, a te pompy są polecane dla domów z dość mocnymi wymaganiami cieplnymi.
tescie mają podłogówke wszedzie i jedna taryfe (narazie budowlaną)
Pomijam też większe ryzyko awarii przy tej pompie 1150.
zuzywa on zatem prądu za ok 5 tyś na rok. biorąc pod uwagę że nie oszczędzają prądu więc miesięcznie ok 200-250 zł to zuzycie inne niż pompa. zatem rachunki za ogrzewanie na sezon to ok 2500 zł. mało. taryfa budowlana.